Manipulace a správné zvedání břemen pro zdravá záda!
Jak správně zvedat těžká břemena a celkově, jak správně zacházet s těžkými předměty ať už při práci ve skladech, tak i v kancelářských profesích? Často jsou onemocnění zad a páteře na pracovišti způsobena nesprávným způsobem zvedání těžkých věcí a následným namožením.
Zvedání těžkých břemen má svá pravidla
V mnoha zaměstnáních je pro výkon práce manipulace s předměty nevyhnutelná. Považujeme za ni zvedání, přesouvání, pokládání, strkání i tahání předmětů či břemen.Pro zvedání dokonce existují hygienické limity podle nařízení vlády č.361/2007 Sb.
- občasným zvedáním a přenášením rozumíme manipulaci, která dohromady nepřesáhne 30 minut během osmihodinové směny, jinak už se jedná o častou manipulaci
- muži mají povolený limit do 50 kg, při časté manipulaci pouze 30 kg
- u žen je limit snížen pouze na břemena do 25 kg, při časté manipulaci do 15 kg
- při práci vsedě je přípustných pouze 5 kg
Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zbytečnému namáhání těla předejít.
8 zásad správné manipulace s těžkými břemeny
- je třeba správně stanovit těžiště břemene tak, aby při zvedání byla vzdálenost mezi těžištěm těla a břemene co nejmenší.
- ze zdravotních důvodů je třeba zvedat břemeno z podřepu – v této poloze totiž nedochází k nadměrnému zatížení páteře.
- aby se předešlo trvalému poškození páteře, je dobré střídat polohy.
- pokud břemeno nemá úchopy a je třeba ho zvednout ze země, je dobré pod něj použít podložku, aby vzniklo místo pro ruce. V průmyslových prostorách jistě najdou uplatnění stěhovací podvozky či zvedací rampy. Pro lepší rozložení tíhy nákladu rozhodně pomůže klasický rudl.
- vždy je třeba si předem připravit prostor, kam břemeno budete ukládat. Při ukládání platí pravidlo: lehčí břemena do vyšších poloh, a naopak těžká břemena maximálně do výšky ramen. Lze se tím řídit nejen ve skladech či obchodech, kde je nutno počítat s přepravou na paletových vozících, ale i v kancelářích či například archivech. Pro uložení například v regálech i pro manipulaci zde musí být dostatek místa.
- přenášené břemeno by se mělo nacházet v prostoru před tělem – zdvihání nad hlavu či přenášení v nízké pozici je nadměrnou zátěží pro tělo. Dlouhá či těžší břemena je snadnější přenášet na rameni.
- zaměstnavatel by měl zajistit stroje a třeba zvedací zařízení, která usnadní manipulaci s těžkými břemeny.
- pokud se břemena převáží na dvoukolovém vozítku, je vhodné, aby měla těžiště co nejníže.
Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.Prosím vyčkejte...