Ziskovost jako bonus, když průmysl investuje do ergonomie
Představte si pracovníka v průmyslu, který si nastaví výšku pracovního stolu, aby ho nebolela záda, nasadí si chrániče sluchu, aby se vyhnul hluku, a nakonec si upraví osvětlení podle svého aktuálního úkolu.
Tento jednoduchý scénář se denně odehrává ve Švédsku a ilustruje důležitou součást pracovního života. Aby člověk mohl svou práci vykonávat co nejlépe, potřebuje pohodlné a ergonomické pracoviště.
Peter Gunnarsson, manažer divize průmyslu ve společnosti AJ Produkty, poznamenává, že mnozí pracovníci v průmyslu si to uvědomují a považují tuto problematiku za důležitou sami o sobě. Méně z nich si však plně uvědomuje, jak blahobyt zaměstnanců skutečně ovlivňuje finance společnosti.
"Hodně se mluví o ergonomii, ale už ne tolik o jejím přímém dopadu na výsledky firmy nebo o tom, co lze udělat pro zlepšení pracovního prostředí. Mít pracoviště, kde jsou zaměstnanci spokojení a cítí se dobře, je důležité i pro prosperitu firmy," říká.
Méně úrazů a vyšší efektivita
Jaká je tedy souvislost mezi pracovním prostředím a účetnictvím společnosti? Peter Gunnarsson poukazuje na to, že investice do ergonomie se vyplatí díky nižší nemocnosti a nižší fluktuaci zaměstnanců. To jsou věci, které se jinak mohou firmám prodražit kvůli nákladům na absenci, nábor zaměstnanců a výpadek výroby.
"Dobré ergonomické pracoviště snižuje rizika úrazů a může vytvořit pozitivní pracovní klima, do kterého se lidé těší a práce je pro ně příjemnější. A když vás práce baví, máte větší motivaci a chcete v ní zůstat", říká Peter Gunnarsson.
Zároveň zdůrazňuje, že dobře navržené pracoviště může nejen snížit náklady, ale také zvýšit příjmy. V neposlední řadě proto, že usnadňuje práci a snižuje riziko chyb:
"Pokud si dokážete udržet spokojené a zkušené zaměstnance, budete efektivnější. Dodávání vysoce kvalitních výrobků se stane jednodušší a sníží se chybovost ve výrobě."
Otázka, která se týká stále většího počtu lidí
Švédský průmysl je rozmanitý a rozsáhlý, pracují v něm statisíce lidí, od přesného strojírenství až po velkovýrobu. Je to také odvětví poměrně náchylné k nehodám.
"Pracovní úrazy jsou v průmyslu výrazně častější než u kancelářských pracovníků. Dochází k většímu opotřebení a časté je zvedání těžkých břemen a "nepřirozené" pohyby", říká Peter Gunnarsson.
Podle Švédského úřadu pro pracovní prostředí patří muskuloskeletální poranění k nejčastějším zdravotním problémům souvisejícím s prací ve Švédsku. Mezi hlášenými pracovními úrazy také dominují muskuloskeletální poranění, a to jak u žen, tak u mužů.
Podle švédské průmyslové organizace Industriarbetsgivarna se očekává, že přechod na zelenou energii vytvoří v nadcházejících letech dalších 50 000 pracovních míst v průmyslu. To znamená, že stále více lidí bude ovlivněno tím, jak jsou jejich pracoviště koncipována.
Ergonomické myšlení je ekonomicky výhodné
"Vzhledem k tomu, že se jednotlivé části odvětví velmi liší - a ergonomie je široký pojem - je obtížné určit zlepšení, která by platila pro všechny činnosti", navrhuje Peter Gunnarsson.
"Při kancelářské práci lze za základ dobré ergonomie považovat polohovací stůl a pohodlnou židli. Stejně to funguje i ve výrobě, ale s nastavitelným pracovním stolem a pohodlnou a praktickou židlí. Mimo průmysl je to běžné také u tvrdých podlah a betonových podlah, a potom může být dobře s protiúnavovou pracovní podložkou.
Především je ale důležité pracovat s danou problematikou komplexně", zdůrazňuje.
"Nepřemýšlejte jen o samotných výrobcích. Ergonomii lze chápat jako celek zahrnující vše od designu pracoviště a zařízení až po používané nástroje a pomůcky a jejich vzájemnou interakci."
Například společnost, která pracuje s vozíky a regálovými systémy, potřebuje uspořádat svůj prostor a vybavení tak, aby usnadnila práci a snížila přetížení. Pečlivé plánování prostoru může zároveň minimalizovat docházkové vzdálenosti a zvýšit efektivitu.
"Lepší ergonomie je dlouhodobý závazek a nemusíte udělat vše najednou, ale můžete se zlepšovat krok za krokem. Investice do dobrého pracovního prostředí je investicí do úspěchu firmy", říká Peter Gunnarsson.
Tři tipy pro lepší ergonomii
1. Vyhledejte odborníky a zapojte zaměstnance:
Najměte si odborníky na firemní zdraví, kteří vám poskytnou pohled na vaše pracoviště zvenčí. Mohou identifikovat problémy a řešení, které vy sami nemusíte vidět. A nezapomeňte požádat o pomoc své zaměstnance, abyste co nejlépe porozuměli jejich každodennímu životu.
2. Prozkoumejte různé produkty, abyste našli ten správný:
Průmyslové podniky se značně liší. Zároveň existuje mnoho produktů, které mohou pomoci v různých situacích. Patří mezi ně výškově nastavitelné pracovní stoly a balicí stoly, ergonomicky navržené židle, pracovní rohože, které lze použít na tvrdých podlahách, a zvedací pomůcky pro práci ve skladu.
Ergonomické produkty do dílny
3. ...Ale vezměte v úvahu širší souvislosti:
Nezapomeňte, že ergonomie je víc než jen jednotlivé výrobky. Věnujte čas pochopení toho, jak může celé pracovní prostředí včetně designu prostor působit na vytvoření zdravého a zároveň produktivního místa.